با ۱۵ مقصد برتر تاریخی دنیا آشنا شوید!

09 اکتبر 2019 2 سال قبل دسته بندی : بیان دیدگاه

دنیا پر است از عجایب شگفت انگیز ساخته ی دست انسان. در طول هزاران سال تاریخ بشری ما انسانها چیزهای زیبایی ساخته ایم و با این وجود متاسفانه همه ی آنها امروزه برجای نیستند. با وجود بناهای حیرت انگیز و باورنکردنی ای که توسط تمدن های باستانی ساخته شده گزینش بهترین این بناها گاهی اوقات خیلی دشوار می باشد. فهرست عجایب باستانی و تنوع آنها را تصور کنید. شما براساس چه معیارهایی قضاوت می کنید؟ در اینجا بناهای تاریخی که باید هر گردشگری زمانی از آن بازدید نماید را نام می بریم. داستان هایی که این خرابه ها تعریف می کنند بخشی از داستان بشریت هست. این داستان ها درک عمیقی از تاریخ و قدرت و تشابهات و تجربیات مشترک ما به دست می دهد. این آثار چگونگی پیشرفت ما به عنوان یک گونه را نشان می دهند.

ماچو پیچو

این شهر خرابه که در پروی جنوبی واقع شده در بالای کوهی که تنها با قطار و یا سفر دشوار چهار روزه می توان آنجا رفت قرار گرفته است. این شهر که در سال ۱۹۱۱ توسط هیرام بینگام دوباره کشف شده یک مرکز فرهنگی مهم برای تمدن اینکا بوده ولی با هجوم اسپانیایی ها به اینجا ترک شده است. (از این شهر معمولا با نام (شهر گم شده ی اینکاها) یاد می شود درحالی که شهر گم شده در واقع ویلکامبا می باشد). این محل در سال ۱۹۸۳ به ثبت جهانی یونسکو رسید و یکی از عجایب هفتگانه ی جهان در سال ۲۰۰۷ نام گرفت. نگرانی های ناشی از تعداد رو به افزایش گردشگران ب محدودیت هایی را در رابطه با تعداد افرادی که می توانند وارد آنجا بشوند شده است. هر چند که تنها بخشی از این محدودیت ها اجرا می شوند. امیدواریم آنها این محدودیت ها را افزایش می دهند تا این محل برای چند صد سال بیشتر نیز بر جای بماند.

چگونه می شود به آنجا رفت؟

ماچوپیچو در طول سال باز می باشد. راحت ترین راه برای رفتن از کوسکو به ماچو پیچو با قطار به آگواس کالینتس رفتن هست (این شهر چند مایل دورتر از این محل قرار دارد).

تیکال

این کشور-شهر مایایی یکی از بزرگترین خرابه های این تمدن هست که به بهترین شکل محافظت شده اند و در جهان مایا قدرت با نفوذی در دوره ی باستان (۹۰۰-۲۰۰پس از میلاد) بوده است. این شهر که در گواتمالا قرار گرفته این امکان را برای شما فراهم می آورد تا ایندیانا جونز درونی خود را صبح زود یا آخر شب وقتی که همه ی گردشگران به خانه می روند و شما در جنگل تنها می مانید تجربه کنید. این شهر خیلی آرام می باشد و یکی از بهترین خاطرات سفری می باشد که تا به حال داشته ام. حتما شهر را در پارک بگذرانید تا بتوانید آنجا را بدور از شلوغی و جمعیت ببینید. در این سفر مخصوصا از دیدن طلوع آفتاب از بالای معبد ها لذت بردم. (چیزهای تصادفی پیش پا افتاده: تیکال شهری که در آخر جنگ ستارگان: امیدی دوباره؟ بوده است).

چگونه می شود به آنجا رفت؟

شرکت های گردشگری مینی بوس هایی دارند که شما را از هتل در فلورز به آنجا می برد و هزینه اش هم به پول گواتمالا با برگشت بدون رهبر تور ۱۰۰ و ۷۰ جی تی کیو می شود. اتوبوس های عمومی معمولی هر ۳۰ یا ۶۰ دقیقه از ایستگاه اتوبوس سانتا الینا حرکت می کنند و رفتن به آنجا دو ساعت طول می کشد. این ایستگاه های اتوبوس یکشنبه ها کار نمی کند. اگر از بلیز بیایید می توانید در مرز با اتوبوس برای هر نفر ۱۰۰جی تی کیو بپردازید. در غیر این صورت بهترین راه رفتن از بلیز دور زدن از سان ایگناسیو هست و یا اینکه خودتان رانندگی کنید ( حواستان باشد مامورین مرز بابت ویزایتان پول بیشتری از شما نگیرند. ) در اصلی پارک ساعت ۶ صبح باز شده و رسما ساعت ۶ عصر بسته می شود. بلیط بزرگسالان برای گردشگران خارجی ۱۵۰ جی تی کیو می شود.

اهرام گیزا

این اهرام بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارند و ما هنوز هیچ درکی از نحوه ی ساخته شدن آنها و یا طریقه ی ساخت ظریف آنها توسط مصری ها هیچ درکی نداریم (آیا فضایی ها در ساخت آنها دست داشته اند؟). این اهرام سه گانه با ستاره ها و تحولات ستارگان تطابقت داشته و چندین اتاق دارند که تا به حال درهای آنها باز نشده اند (و نمی توانند باز هم بشوند). منظور من این است که آنها چگونه توانسته اند چنین اتاق های کوچکی بسازند که حتی آدم ها درحالت خیز هم نمی توانند وارد آنها بشوند؟بزرگترین هرم که هرم بزرگ نامیده می شود توسط فرعون خوفو ساخته شده و امکان دسترسی به آن بسیار محدود می باشد. به راستی این اهرام شگفتی مهندسی بشری و درخور شاهان می باشند (در نزدیکی این اهرام مجسمه ی ابوالهل نیز وجود دارد که بنای تاریخی دیگری ست که اسرار آن محققان را متحیر ساخته و موضوع نظریات باستان شناختی بسیاری می باشد).

چگونه می شود به آنجا رفت؟

از میدان تحریر سوار اتوبوس شوید. هزینه ی اتوبوس های بزرگی که به اهرام می روند ۸۰۰ یا ۹۰۰می باشد. شماره ی اتوبوس کوچکی که به آنجا می رود ۸۲ هست. وقتی رسیدید می توانید با شتر و یا اسب به خود اهرام بروید. این اهرام روزهای دوشنبه تا یکشنبه از ساعت ۷ صبح تا ۵ عصر باز هستند. هزینه ی پذیرش عمومی ۶۰ پوند مصری می باشد. برای رفتن به داخل اهرام بایستی ۱۰۰ پوند مصری بیشتری پرداخت.

انگر وات

این شهر باستانی در کمبوجیه مرکز امپراطوری خمر بوده که زمانی بر اکثر آسیای جنوب شرقی حکومت کرده است. این امپراطوری پس از ساختن معابد باشکوه و بناهایی که بعدها برای چند صد سال در جنگل محصور گشته اند افول کرد. اگر چه انگروات پر از توریست می باشد همچنان دیدن آن حیرت انگیز می باشد. مناطق شمالی و جنوبی معبد در مقایسه با معابد اصلی توریست های کمتری جذب می کند (اگرچه امروز اغلب آنها توده ای از خرابه های سنگی می باشند.). محبوب ترین معابد انگر وات و بایون و تا فرام و انگر تام هستند و همیشه هم شلوغ می باشند. برای این که واقعا بتوانید معابد را تجربه کنید بایستی جواز سه یا پنج روزه بخرید. بهترین موقع بازدید صبح زود قبل از آمدن همه ی گردشگران و آخر شب بعد از رفتن همه ی آنها می باشد.

چگونه می شود به آنجا رفت؟

از سیم ریپ تا معابد ۲۰ دقیقه رانندگی هست. یک جواز ۱ روزه ۳۷ دلار آمریکایی و جواز ۳ روزه ۶۲ دلار آمریکایی و جواز ۷ روزه ۷۲ دلار آمریکایی می باشد. نیازی به پول محلی (ریال کمبوجیه) نمی باشد مگر این که بخواهید از خیابان چیزهای خیلی کوچک بخرید. می توانید یک تاک تاک به قیمت ۲۰ دلار برای یک روز کرایه کنید و یا خودتان با دوچرخه این طرف و آن طرف بروید. این منطقه برای راه رفتن بسیار بزرگ می باشد.

پترا

پترا که در درون دره ای در آرابا حفاری شده در سری سوم فیلم سینمایی ایندیاناجونز مشهور شد؛ وقتی که او برای یافتن جام زرین به این دره رفته بود. این مکان در سال ۱۸۱۲ توسط یک کاشف سوئیسی که به دنبال چند قبیله نشین به اینجا آمده بود کشف شد؛ قبل از آن این مکان از طرف جهان غرب به فراموشی سپرده شده بود. اگر چه چگونگی ساخت این مکان ناشناخته می باشد به نظر می رسد که این محل از قرن ۶ام قبل از میلاد ساکنانی داشته است. این مکان در زمان حکومت رم به سرعت افول کرد و در آخر قرن چهارم متروک گردید. در سال ۱۹۸۵ پترا به ثبت جهانی یونسکو رسید و اخیرا یکی از عجایب هفت گانه ی دنیا شناخته شده است.

 

چگونه می شود به آنجا رفت؟

شرکت های گردشگری تور های ارزان تمام روزه ای دارد که هزینه ی ورود و اسب سواری و رهبر تور انگلیسی زبان هم در بر می گیرد. شرکت اینترپید تورهای چند روزه نیز ارائه می دهد. اگر بخواهید خودتان با رانندگی به آنجا بروید از اممان ۳ ساعت راه هست. این مکان از ساعت ۶ صبح تا ساعت ۶ عصر باز می باشد. هزینه ی ورود ۵۰ دلار جردن می باشد.

استون هنج

استون هنج مربوط به عصر سنگی که در نزدیکی سالزبری قرار دارد بیش از ۳۰۰۰سال قدمت داشته و سنگ های آن از ولز آورده شده است. دانشمندان هنوز اطمینان ندارند که چگونه سازندگان این سنگ ها را به اینجا آورده اند و با مشقت فراوان تلاش کرده اند نمونه ی دیگری از روی این شاهکار بسازند ولی کار به جایی نبرده اند. علاوه براین درک مبهمی از هدف ساخت آنها داریم (اساسا فقط حدس میزنیم). امروزه دورتادور استون هنج حصار کشیده شده و دیگر نمی توان وارد محیط آن شد. بازدیدکنندگان فقط می توانند در اطراف این جاذبه ی توریستی راه بروند. ولی بازدید از اینجا به خاطر رازی که در پشت آن نهفته و تور عالی و جزئی سمعی اش ارزش دارد.

چگونه می شود به آنجا رفت؟

از ساعت ۶.۳۰ صبح هر نیم ساعت قطار از لندن به سمت سالزبری حرکت می کند. استون هنج از ساعت ۹.۳۰ صبح تا ۷ عصر از ۳۰ مارس تا ۳۱ می- ۹ صبح تا ۸ عصر از۱ ژوئن تا ۳۱ آگوست- ۹.۳۰ صبح تا ۷ عصر از ۱ سپتامبر تا ۱۵ اکتبر- ۹.۳۰ صبح تا ۵ عصر از ۱۶ اکتبر تا ۲۹ مارس باز می باشد. هزینه های بازدید از ۱۷.۵۰ پوند انگلیسی برای بزرگسالان و ۱۰.۵۰ پوند برای کودکان شروع می شود.

آمفی تئاتر و میدان

آمفی تئاتر و میدان در رم درست کنار هم قرار دارند و به همین دلیل هم هر دوی آن را با هم آوردم. این مکان ها بقایای تمدنی هستند که زمانی بر دنیا حکومت می کرده و نه تنها بخاطر زیباییشان بلکه بخاطر تاریخ و قدمتشان از اهمیت بالایی برخور دارند. اینجا در جایی می توانید بایستید که سزار در آن پای نهاده و می توانید به جایی نگاه کنید که زمانی گلادیاتورها تا لحظه ی مرگ مبارزه می کردند. آمفی تئاتر در طول سال ها فرو پاشیده و ورود به بسیاری از جاهای آن به ویژه کف بنا و زیرزمین آن که همه ی سازماندهی ها از اینجا انجام می گرفت محدود می باشد. راه رفتن در اطراف میدان بسیار خوب می باشد (و رایگان هم می باشد) اگر چه برای رفتن به پلنتاین هیل بلیط لازم می باشد. شخصا برای رفتن به اینجا از رهبر تور استفاده می کنم چرا که اطلاعاتی که مسئولین می دهند جزئیات چندانی دارد.

چگونه می شود به آنجا رفت؟

خط بی ایستگاه متروی آمفی تئآتر. خطوط اتوبوس ۵۱ و ۷۵ و ۸۵ و ۸۷و ۱۱۸ هم به آمفی تئاتر می روند. در تمام طول سال آمفی تئاتر ساعت ۸.۳۰ صبح باز می شود و ساعت بسته شدن آن به فصل سال بستگی دارد. هزینه ی ورود ۱۲یورو می باشد. یکشنبه ی اول ماه ورود به اینجا رایگان می باشد پس منتظر صف های طولانی باشید.

پارتنون

اگر چه پارتنون اکنون درحال تعمیر می باشد (بنظر می رسد تا ابد هم این گونه باشد) همچنان بسیار زیبا و حیرت انگیز است. این معبد باستانی آتن هم چون نماد قدرت آتن و شاهدی بر تمدن یونان می باشد. به علاوه این معبد از شهر آتن و خرابه های اطراف آن و معابد و بناهای دیگر شهر که به همان اندازه شگفت انگیز هستند دید وسیعی به دست می دهد. در طی چندین قرن بخش زیادی از این معبد و ساختمان های اطراف آن در اثر جنگ و غارت از بین رفته اند. خوشبختانه فعلا این بنا برجای است. یادتان باشد که در سمت راست بنا داربست وجود دارد و با توجه به این که این داربست به مدت پنج سال اینجا بوده است شک دارم که به این زودی اتفاقی برای اینجا بیفتد. کارها در یونان با کندی انجام می شود.

چگونه می شود به آنجا رفت؟

راحت ترین راه رفتن به اینجا دنبال کردن خیابان عابر پیاده ی بزرگ بنام دیوسیو آروپاگیتو در نزدیکی کمان آدریان هست که تا سمت شمال قلعه ی آکروپلیس ادامه دارد. هم چنین می توانید از خط ۲ برای رفتن به آکروپلیس استفاده کنید. وقتی از ایستگاه مترو بیرون می آیید به سمت راست بروید و مردم را دنبال کنید. بسیاری از مسیرهای اتوبوس در این منطقه خدمت می کنند. همچنین می توانید با واگن برقی ۱ و ۵و ۱۵ هم به آنجا بروید. هزینه ی ورود بزرگسالان ۱۳ یورو و کودکان رایگان می باشد.

جزیره ی ایستر

جزیره ی ایستر که در اقیانوس آرام در منطقه ی خاصی از شیلی قرار دارد محل مجسمه های مااویی هست که تنها اثر باقیمانده از فرهنگی است که زمانی در اینجا ساکن بوده است. این سرهای بزرگ و تراشیده نشان دیگری هستند که یادآوری می کند که انسان های ابتدائی آنقدرها هم بدوی نبوده اند. سنگ هایی که بازدیدکنندگان را به اینجا جذب می کند از خاکستر آتش فشان ساخته شده اند. بسیاری از این سنگ ها همچنان در معادن سنگ باقی مانده چرا که منابع محدود جزیره این قبایل را وادار به جنگ ساخت و در نهایت همه ی ساکنان اینجا را کشت.

 تاج محل

این بنا که در سال ۱۶۰۰ در شهر آگرای هند بنا گردید شاهدی است بر عشق مرگ ناپذیر.  همه باید این آرامگاه را که از جنس مرمر سفید برای همسر شاه جهان ساخته شده است بازدید نمایند. در سال ۱۹۸۳ این بنا به ثبت جهانی یونسکو رسید و یکی از عجایب هفتگانه ی دنیا نامیده می شود. تاج محل هر سال ۲تا ۴ میلیون گردشگر را به خود جذب می کند به همین دلیل نیز برای حفاظت از این بنا اخیرا محدودیت هایی در رابطه با گردشگری به وجود آمده است. با این وجود بزرگترین تهدید هوای آلوده ایست که مرمر را از بین می برد.

چگونه می شود به آنجا رفت؟

این مکان روزهای شنبه تا پنج شنبه از ساعت ۸ صبح تا ۵ عصر باز بوده و روزهای جمعه بسته می باشد. هزینه ی ورود بزرگسالان ۱۰۰۰ ریال بوده و ورود کودکان رایگان می باشد.

آلهامبرا

آلهامبرا نامه ی عاشقانه ی گرانادا و اروپا به فرهنگ شمال آفریقا می باشد. اینجا جایی است که فواره ها شر شر می کنند و برگ های درختان به هم می خورند و ارواح باستانی پرسه می زنند. اینجا که قسمتی کاخ و قسمتی قلعه و قسمت دیگری یک مکان توریستی یونسکو و قسمتی درسی از معماری قرون وسطایی هست بازدیدکنندگان بسیاری را بخود جذب می کند. در زمان اشغال ناپلئون آلاهامبرا بعنوان سربازخانه استفاده می شده و تقریبا از بین رفته بود. چیزی که اکنون شما می بینید سخت بازسازی شده است. اینجا مکانی زیبا با باغ ها و بناهای گوناگون هست و چشم انداز محیط تاریخی گرانادا نظیر ندارد.

چگونه می شود به آنجا رفت؟

با استفاده از نقلیه ی عمومی سوار خط سی ۳ شوید و در ایستگاه جنرل لایف پیاده شوید. به راحتی می توان از مرکز شهر هم پیاده به آنجا رفت. اینجا هر روز از ساعت ۸.۳۰ صبح تا ۸ عصر (۱آوریل تا ۴ اکتبر) و ۸.۳۰ صبح تا ۶ عصر (۱۵ اکتبر تا ۳۱ مارس) باز هست. به خاطر تقاضای بالا و محدودیت بازدیدکنندگان توصیه ی ما این است که قبلا رزرو خود را انجام دهید. بلیط بزرگسالان ۱۴ یورو بوده و ورود کودکان رایگان می باشد.

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین درحقیقت از دیوارها و استحکامات متعددی برخوردارست. در قرن سوم قبل از میلاد این دیوار برای جلوگیری از هجوم قبایل مغول توسط امپراطور خین شی هوانگ (۲۱۰-۲۵۹قبل از میلاد) طرح ریزی شد. مشهورترین و محافظت شده ترین بخش های این دیوار از قرن چهاردهم تا قرن هفدهم و در زمان امپراطوری مینگ (۱۶۴۴-۱۳۶۸) بنا گردید. اگرچه دیوار بزرگ چین آن طور که باید نتوانست از هجوم قبایل به چین جلوگیری کند ولی هم چنان یک شاهکار بزرگ مهندسی و ساختمانی و موفقیت بشری تلقی می شود.

چگونه می شود به آنجا رفت؟

می توانید از پکن در بادالینگ و جویونگوآن و موتیانگو و جینشانلینگ به دیوار دسترسی پیدا کنید. بادالینگ تنها ۴۷ مایل از پکن فاصله دارد. به راحتی می توانید با اتوبوس عمومی بار ۱۲ ین به آنجا بروید. هر راه تنها ۲ ساعت طول می کشد. هزینه ی بلیط دیوار بین ۳۰تا ۶۰ ین می باشد. بسته به این که چه بخشی از دیوار را می خواهید ببینید ساعات بازدید متغیر می باشد.

چیچن ایتزا

چیچن ایتزا که بمعنای (دهانه ی چاه ایتزا) هست دومین مکان باستانی پربازدید در مکزیک بوده و یکی از عجایب هفتگانه ی جدید دنیا به شمار می آید. این بنا یکی از مهم ترین سازه های تاریخی مایاها در آمریکا بوده و در سال های اخیر بسیار ترمیم شده است.

چگونه می شود به آنجا رفت؟

چیچن ایتزا در ۱۲۵ مایلی کانکون و ۷۵ مایلی مریدا قرار دارد. از هر دو طرف برای رفتن به آنجا یک روز طول می کشد. هزینه ی ورود برای هر نفر ۱۸۸پسوی مکزیکی بوده و ورود کودکان ۱۲ سال و کمتر از آن رایگان می باشد. این مکان هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۵ عصر باز می باشد.

والوبیلیس

والوبیلیس در مراکش که یک مرکز تجاری و جنوبی ترین سکنه ی دوره ی رم بوده یکی از محافظت شده ترین خرابه ها در نوع خود بوده و کم ترین بازدیدکننده را به خود اختصاص می دهد. من آنجا را خالی از گردشگر دیدم و خود مکان هم به گونه ای باز هست که به شما اجازه می دهد نزدیک بروید و سازه ها را بدور از موانع و جمعیت به راحتی ببینید. بیشتر جاهای این شهر هنوز حفاری نشده و یک حس بکر مخصوص بخود دارد. من در طول سفرهای خودم به خرابه های رمی زیادی رفته ام ولی بیشتر از همه این را دوست دارم. رفتن به آنجا یک روز دور از جمعیت و صدای فز طول می کشد. هزینه ی ورود ۲۰ درهم مراکشی یا حدود ۵ دلار آمریکایی می باشد.

چگونه می شود به آنجا رفت؟

والوبیلیس در ۱۹ مایلی شمال شهر مکنس قرار دارد. برای رفتن به آنجا از مکنس می توان از تاکسی و ماشین و تور سازماندهی شده استفاده کرد. شرکت گردشگری ترجیحی من اینترپید هست.  والوبیلیس روزها باز بوده و هزینه ی ورود به آن هم ۲۰ درهم مرکاشی می باشد.

سوقوطای

سوقوطای که در شمال مرکزی تایلند قرار دارد برای چندین قرن پایتخت این کشور بوده است. اینجا اغلب مورد غفلت مسافران قرار می گیرد چرا که مسافران کمی در چیانگ مای توقف می کنند. منطقه ی مرکزی ۲۱ معبد دربرمی گیرد که با یک خندق محاصره شده است. معابد بسیار آن سبک منحصر به فرد سوقوطای را جلوه می کند که نشان دهنده ی تاثیر سبک کمبوجیه و سری لانکایی می باشد. اینجا خیلی بزرگ بوده و بازدید از آن یک یا دو روز طول می کشد. بیشتر جاهای اینجا آفتاب گیر می باشد پس با خودتان ضدآفتاب بیاورید وگرنه بدجور آفتاب سوخته خواهید شد.

چگونه می شود به آنجا رفت؟

اتوبوس های ترمینال شمالی اتوبوس روزها از ساعت ۷ صبح تا ۱۱ شب باز می باشد. هزینه ی اتوبوس از ۵۰۰ باهت شروع می شود. سفر به آنجا حدود ۷ ساعت طول می کشد. اتوبوس ها بین چیانگ مای و سوقوطای از ساعت ۷ صبح تا نیمه شب کار می کنند و هزینه های آن هم از ۴۰۰ باهت شروع می شود. پارک به ۵ بخش تقسیم می شود. ورود به هر بخش ۱۰۰ باهت بوده و می توانید برای ورود به همه ی پنج بخش یک جواز ۳۵۰ باهت بخرید.

جهان آثار تاریخی باشکوه بسیاری دارد و حتی اگر به دیدن آنها نروید آثار زیادی وجود دارد که ارزش دیدن دارند. هرچه بیشتر در مورد گذشته اطلاع داشته باشید همان قدر خواهید فهمید که چرا مردم در این زمان اینگونه رفتار می کنند.

 

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.