تاثیر ویروس کرونا در صنعت گردشگری

19 ژوئن 2021 7 ماه قبل دسته بندی : بیان دیدگاه

همواره یکی از صنایع پر قدرت در حوزه ی اقتصادی جهان، صنعت گردشگری بوده است. صنعت گردشگری از سال 2010 با سیر صعودی همراه بوده است، به گونه ای که از سال 2018 سرعت نرخ این صنعت از نرخ رشد اقتصاد جهانی پیشی گرفت. با توجه به شرایطی که در آن سال ها حاکم بود، پیش بینی می شد که در سال 2020 این صنعت با رشد 3 الی 4 درصدی بتواند تنها صنعت پر درآمد در جهان باشد. در سال 2020 با شیوع ویروس کووید 19 در جهان و همه گیر شدن آن تمام پیش بینی های انجام شده نقض گردید و صنعت گردشگری با آسیب جدی رو به رو شد.  می توان گفت پس از جنگ جهانی دوم، ویروس کووید 19 بزرگ ترین بحرانی بود که بشر تاکنون تجربه کرده است. این بحران به مراتب بسیار زیان بار تر از  بیماری سارس در سال 2003 می باشد. حال در ادامه ی مقاله به بررسی بیشتر تاثیر ویروس کرونا بر صنعت گردشگری و به ویژه صنعت گردشگری ایران می پردازیم، با ما در چارتکس بلاگ همراه باشید.

صنعت گردشگری ایران

یکی از صنایعی که همزمان با شیوع ویروس کووید 19 با بحران بسیار جدی رو به رو شد، صنعت گردشگری بود. با شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت ها در حوزه های مختلف و به ویژه سفر، بیش از 75 میلیون شغل در این صنعت در معرض خطر قرار گرفت. بر اساس تحقیقات موجود، ویروس کرونا آسیب 2.1 تریلیون دلاری بر صنعت گردشگری وارد کرده است. بر اساس آمار منتشر شده توسط سازمان جهانی گردشگری، میزان سفر های بین المللی در سال 2020 در مقایسه با سال 2019، حدود 20 تا 30 درصد کاهش پیدا کرده است. یکی از بزرگ ترین منبع های درآمد در آسیا، صنعت گردشگری و توریسم می باشد. شیوع ویروس کرونا شمار گردشگران خارجی قاره آسیا را 72 درصد کاهش داد و خسارتی 115 میلیاردی به صنعت گردشگری آسیا وارد نمود. هم چنین بر اساس آمار های ارائه شده، صنعت گردشگری در آسیا، با کاهش 9 الی 12 درصدی در میزبانی از گردشگران خارجی، عنوان آسیب دیده ترین منطقه جهان را از آن خود نمود.

صنعت گردشگری ایران و رزرو هتل در ایران هم مانند دیگر کشور ها در این ایام در بدترین شرایط ممکن قرار دارد. با ورود ویروس کرونا و افزایش شمار افرادی که به دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند، باعث شده تا صنعت گردشگری در این کشور با آسیب کاملا جدی رو به رو شود. این بحران نیز باعث شده است که بیشتر پرواز ها لغو شده و تعداد زیادی از هتل ها خالی بماند. هم چنین تعطیلی مکان های گردشگری و تاریخی باعث شده است تا ضربه سختی بر صنعت گردشگری ایران وارد شود. در ایران نیز در سال 2019 شمار مسافران و گردشگرانی که به این کشور سفر کردند، با رشد بسیار زیادی همراه بوده است که پیش بینی می شده است با شروع سال 2020 این روند با سرعت بیشتری افزایش یابد، اما با شیوع ویروس کرونا علاوه بر این که شمار گردشگران افزایش پیدا نکرد، بلکه 90 درصد نیز نسبت به سال گذشته با کاهش رو به رو گردید. صنعت گردشگری در همه ی شهرهای ایران در دوران کرونا خسارت های جبران ناپذیر زیادی را به بار آورده است که بیش ترین برآورد خسارت به استان خراسان رضوی و شهر مشهد با 184 هزار و 550 میلیارد ریال و کم ترین برآورد خسارت هم به استان خوزستان با 242 میلیارد ریال تعلق یافته است.

در پایان…

ویروس کرونا، ویروسی همه گیر است که به طور ناگهانی در جهان پراکنده و تاثیرات منفی پیش بینی نشده ای را بر روی زندگی همه ی انسان ها گذاشته است. ترس مبتلا شدن و از دست دادن عزیزانمان آرامش و خیال را از ما گرفته است. به امید مهار کردن و از بین رفتن این ویروس منحوس…

 

برچسب ها : , , , , ,

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.