کسب و کار پلتفرمی

پلتفرم چیست ؟

31 مه 2021 8 ماه قبل دسته بندی : بیان دیدگاه

پلتفرم چیست ؟

حتما کلمه ی پلتفرم به گوشتان خورده است یا شاید با اصطلاح کسب و کار پلتفرمی آشنا باشید. در این مقاله ما به بررسی دقیق این اصطلاح می پردازیم و متوجه خواهیم شد که پلتفرم چیست، پس با ما همراه باشید. در توضیح سوال پلتفرم چیست باید گفت پلتفرم به مجموعه ای از تکنولوژی ها گفته می شود که به عنوان پایه و اساس در کنار اپلیکیشن ها و تکنولوژی های دیگر کار می کند. پلتفرم در کامپیوتر و لپ تاپ، یک سخت افزار پایه، نرم افزار یا همان سیستم اجرایی محسوب می شود که در آن برنامه های نرم افزاری می توانند اجرا شوند و در واقع پلتفرم تعیین می کند که کدام برنامه یا نرم افزار قابل اجرا خواهد بود. کامپیوتر ها از واحد های پردازش مرکزی خاصی به نام CPU استفاده می کنند که برای اجرای کد زبانی خاص دستگاه طراحی شده است. برای این که برنامه های نرم افزار در کامپیوتر اجرا شود، باید برنامه ها با کد CPU هم خوانی داشته باشند و بنابراین برنامه هایی که برای یک پلتفرم نوشته می شوند، در پلتفرم جداگانه کار نمی کنند. بنابراین به مجموعه ای از سخت افزار، نرم افزار و سیستم عامل،platform  می گویند. سیستم عامل هم یک قسمت از پلتفرم است.

انواع پلتفرم ها

پلتفرم ها هم انواع متفاوتی دارند و همه ی آن ها شبیه به هم نیستند اما مدل کسب وکار بنیادین یکسانی دارند. انواع پلتفرم عبارت است از:

  1. بازار خدمات
  2. بازار کالا ها
  3. پلتفرم پرداخت
  4. پلتفرم سرمایه گذاری
  5. شبکه های اجتماعی
  6. پلتفرم ارتباطی
  7. پلتفرم های توسعه
  8. پلتفرم های محتوایی

تفاوت پلتفرم ها و سیستم عامل

سیستم عامل یک قسمت از مجموعه ی نرم افزاری سیستم است و وظیفه آن کنترل و مدیریت منابع سخت افزاری سیستم است اما platform هم نرم افزار و هم سخت افزار را شامل می شود.

کسب و کار پلتفرمی

پلتفرم، فقط نوعی تکنولوژی نیست بلکه مدلی برای کسب و کار است پس پلتفرم را با اپلیکیشن های موبایل یا وب سایت ها اشتباه نگیرید. پلتفرم با گردهم آوردن مشتری ها و تولید کننده ها ارزش ایجاد می کند. پلتفرم ها برای محقق کردن این تبادل، شبکه ای بزرگ و مقیاس پذیر ایجاد می کنند که متشکل از کاربر ها، و منابعی است که باید در موقع نیاز در دسترس باشند. پلتفرم ها ابزار های ارتباط را فراهم می کنند و با کاهش هزینه و ایجاد امکان نوآوری های بیرونی، تبادل ها را آسان می سازند.

چند نمونه از پلتفرم های موفق:

در دنیای بزرگ کسب و کار ها و مدل های بسیار موفق کسب و کار همیشه مدل پلتفرم موفق کسب و کار هم داریم مثل آمازون، ای بی، اینستاگرام، یوتیوب و… . رشد پلتفرم ها به آمریکا محدود نمی شود و شرکت های پلتفرمی در کشور های درحال توسعه نقش پر رنگ تری دارند زیرا این کشورها زیر ساخت های تجاری کشور های توسعه یافته را ندارند، اقتصادشان حول اینترنت و پلتفرم ها رشد کرده است.

برچسب ها : , , , , ,

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.