راهنمای سفر به گرجستان با تورهای لحظه آخری

09 اکتبر 2019 2 سال قبل دسته بندی : بیان دیدگاه

گرجستان کشوری در اوراسیا با شصت ‌و نه هزار کیلومتر مربع مساحت در همسایگی روسیه از جهت شمال، ترکیه و ارمنستان از جنوب، جمهوری آذربایجان از جنوب شرق و دریای سیاه از غرب است. گرجستان حدود چهار میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت این کشور کوچک و کم‌ جمعیت تفلیس است. از شهر های مهم آن می‌توان به باتومی، کوتائیسی، روستاوی، گوری، پوتی و زوگدیدی اشاره کرد. قرار گرفتن گرجستان در کنار دریای سیاه از یک‌ سو و کوه‌ های قفقاز از سوی دیگر سبب تنوع آب ‌و هوا در این کشور شده است.

گرجستان یکی از مقاصد پرطرفدار ایرانیان برای سفر خارجی می باشد. هر ساله گردشگران زیادی با خرید تورهای لحظه آخری به این کشور سفر می کنند.

تابستان ‌های گرم گرجستان در مناطق هموار و شهر های بندری و تابستان ‌های کمی خنک در شهرهای کوهستانی، این کشور را برای علاقه ‌مندان به هر نوعی از آب‌ و هوا به مقصد گردشگری تابستانه تبدیل کرده است. اکثر نقاط این کشور به ‌جز مناطق کوهستانی، در زمستان شاهد آب‌ و هوایی معتدل هستند. اوایل تابستان، پاییز و بهار نیز از فصول خوش آب ‌و هوا و نسبتاً معتدل این کشور محسوب می ‌شوند. دین رایج گرجستان مسیحیت و زبان اهالی آن گرجی است. واحد پول آن نیز لاری می باشد. قدمت حضور انسان در این کشور به یک ‌میلیون و هشتصد هزار سال پیش می ‌رسد.

این کشور در عصر آهن پیشرفت اقتصادی زیادی را مشاهده می‌کند. قدمت ارتباط ایران و گرجستان به زمان ماد ها بر می‌گردد و در طول تاریخ تمام یا بخشی از خاک گرجستان در دوره‌ های مختلف امپراتوری هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، صفویان، افشاریان و قاجاریان جزء ایران بوده است. هم چنین در طول تاریخ، ارتباطات قومی، فرهنگی و سیاسی زیادی بین ایران و گرجستان برقرار بوده است. اوج ارتباط ایران و گرجستان نیز به دوره ‌ی صفویه برمی‌گردد؛ البته این ارتباط بیشتر خصمانه و همراه با جنگ و خونریزی بوده است. علاوه بر جاذبه ‌های طبیعی و تاریخی این کشور و نزدیکی به ایران نکته‌ ی بسیار مثبتی که می‌تواند برای علاقه ‌مندان به سفر، نوید شادی به همراه آورد کم ‌هزینه بودن این سفر نسبت به بسیاری از کشور هاست. هزینه‌ ی خوراک، بلیط، هتل، ورودی آثار دیدنی و… بسیار برای ایرانیان مناسب است. هم چنین اهالی گرجستان فرهنگی نزدیک به ما ایرانیان دارند که برای مسافران، سفر را آسان‌تر می‌کند. فراموش نکنیم که این سفر تاریخی و تفریحی هیجان‌ انگیز نیاز به ویزا نیز ندارد!

تفلیس

تفلیس بزرگ ‌ترین شهر و پایتخت گرجستان در قاره‌ ی آسیا قرار دارد اما اهالی آن بیشتر خود را متعلق به جنوب شرق اروپا می‌ دانند. این شهر در قرن پنجم میلادی، بنیان ‌گذاری شده و از همان زمان به دلیل وجود چشمه ‌های آبگرم فراوان به این نام خوانده ‌شده است. تفلیس زمستان‌ های نسبتاً سرد و تابستان‌ های گرم دارد و به ‌طورکلی آب‌ و هوای این شهر نیمه گرمسیری و مرطوب است. این شهر از سه سو در حصار کوه‌ های قفقاز قرار گرفته و در دو سوی رود کر گسترش ‌یافته. این شهر از دیرباز به ‌عنوان یک شهر مسیحی نشین شناخته ‌شده است که اکثریت مردم آن مسیحی ارتدکس هستند؛ اما آنچه برای مسافران امکان سفر راحت را فراهم می‌کند وجود مساجد و کلیساها در کنار یکدیگر و به ‌دور از تعصبات بی ‌حد و مرز است. ترکیب معماری کلاسیک، قرون‌ وسطایی و مدرن از عوامل زیبایی این شهر در نظر گردشگران است.

باتومی

یکی از شهر های گردشگری گرجستان و دومین شهر بزرگ آن باتومی است. شهری ساحلی در ساحل دریای سیاه. تور های سفر به این شهر زیبا برخلاف تورهای تفلیس محدود و فقط در بعضی از ماه‌ های سال برگزار می ‌شود. از تهران به این شهر ساحلی پرواز مستقیم و مستقل نیز وجود دارد. مجاورت باتومی با دریای سیاه موجب بارش‌ های فراوان در اکثر ماه ‌های سال شده است و باتومی را به مرطوب‌ ترین شهر گرجستان تبدیل کرده. آب ‌و هوای مناسب این شهر، سبب پوشش گیاهی متنوع آن نیز شده است.

کوتائیسی

کوتائیسی رقیب همیشگی تفلیس برای پایتخت شدن گرجستان بوده است. امروزه اهمیت اقتصادی و بازرگانی کوتائیسی مهم‌ترین ویژگی این شهر است. البته جاذبه‌ های تاریخی نیز در این شهر وجود دارد که سبب جذب گردشگر می ‌شود.

روستاوی

روستاوی، چهارمین شهر بزرگ گرجستان در بیست کیلومتری جنوب شرق تفلیس قرار دارد. لازم به ذکر است که روستاوی مکان‌ های تفریحی، تاریخی و گردشگری زیادی ندارد و در نتیجه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب نمی‌کند.

گوری

مهم ‌ترین ویژگی شهر گوری صنعتی بودن آن است اما گوری برای علاقه‌ مندان به آثار تاریخی جاذبه ‌های خاص خود را دارد. مهم‌ترین جاذبه‌ ی این شهر موزه ‌ی استالین در شصت‌ و هشت کیلومتری شمال شرقی تفلیس قرار دارد.

پوتی

پوتی، شهری بندری در ساحل دریای سیاه است. این شهر بندری در صادرات و واردات کشور گرجستان نقش پررنگی دارد. البته جذابیت این شهر نیز مانند روستاوی برای مسافران کم است.

زوگدیدی

زوگدیدی نیز مانند پوتی، ازنظر مسافت با تفلیس بسیار فاصله دارد. زوگدیدی نزدیک به دریای سیاه و در فاصله‌ی سی کیلومتری این دریا قرار دارد. این شهر نیز از نظر تاریخی و گردشگری برای مسافران دارای اهمیت است. امروزه این شهر میزبان مهاجران بسیاری است.

به ‌طور کلی تفلیس و باتومی نسبت به دیگر شهرهایی که نام ‌برده شد؛ گردشگران بیشتری را جذب می‌کنند.

 

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.