راهنمای سفر به گرجستان با تورهای لحظه آخری

09 اکتبر 2019 1 ماه قبل دسته بندی : بیان دیدگاه

گرجستان کشوری در اوراسیا با شصت‌ونه هزار کیلومترمربع مساحت در همسایگی روسیه از جهت شمال، ترکیه و ارمنستان از جنوب، جمهوری آذربایجان از جنوب شرق و دریای سیاه از غرب است. گرجستان حدود چهار میلیون نفر جمعیت دارد. پایتخت این کشور کوچک و کم‌جمعیت تفلیس است. از شهرهای مهم آن می‌توان باتومی، کوتائیسی، روستاوی، گوری، پوتی و زوگدیدی را نام برد. قرار گرفتن گرجستان در کنار دریای سیاه از یک‌سو و کوه‌های قفقاز از سوی دیگر سبب تنوع آب‌وهوا در این کشور شده است.

همانطور که در تصویر زیر نیز مشاهده می کنید گرجستان یکی از مقاصد پرطرفدار ایرانیان برای سفر خارجی می باشد. هرساله گردشگران زیادی با خرید تورهای لحظه آخری از کی سفر به این کشور سفر می کنند. کی سفر برگزار کننده مستقیم تورهای ارزان داخلی و خارجی از جمله تور گرجستان ارزان، تور استانبول ارزان و.. می باشد. با مراجعه به کی سفر می توانید بهترین قیمت تور دبی، ترکیه، کیش و.. را بیابید. با مراجعه به مجله گردشگری کی سفر می توانید راهنمای سفر به مقاصد مختلف گردشگری را مطالعه نمایید. ما در کی سفر همه چیز را برای داشتن یک سفر اقتصادی و راحت برایتان فرهم آورده ایم. در ادامه با ما باشید تا به معرفی این کشور و شهرهایش بپردازیم.

تابستان‌های گرم گرجستان در مناطق هموار و شهرهای بندری و تابستان‌های کمی خنک در شهرهای کوهستانی، این کشور را برای علاقه‌مندان به هر نوعی از آب‌وهوا به مقصد گردشگری تابستانه تبدیل کرده است. اکثر نقاط این کشور به‌جز مناطق کوهستانی، در زمستان شاهد آب‌وهوایی معتدل هستند. اوایل تابستان، پاییز و بهار نیز از فصول خوش آب‌وهوا و نسبتاً معتدل این کشور محسوب می‌شوند. دین رایج گرجستان مسیحیت و زبان اهالی آن گرجی است. واحد پول آن نیز لاری معادل چهار هزار تومان می‌شود. قدمت حضور انسان در این کشور به یک‌میلیون و هشتصد هزار سال پیش می‌رسد.

این کشور در عصر آهن پیشرفت اقتصادی زیادی را مشاهده می‌کند. قدمت ارتباط ایران و گرجستان به زمان مادها برمی‌گردد و در طول تاریخ تمام یا بخشی از خاک گرجستان در دوره‌های مختلف امپراتوری هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان، صفویان، افشاریان و قاجاریان جزء ایران بوده است. همچنین در طول تاریخ، ارتباطات قومی، فرهنگی و سیاسی زیادی بین ایران و گرجستان برقرار بوده است. اوج ارتباط ایران و گرجستان نیز به دوره‌ی صفویه برمی‌گردد؛ البته این ارتباط بیشتر خصمانه و همراه با جنگ و خونریزی بوده است. علاوه بر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این کشور و نزدیکی به ایران نکته‌ی بسیار مثبتی که می‌تواند برای علاقه‌مندان به سفر، نوید شادی به همراه آورد کم‌هزینه بودن این سفر نسبت به بسیاری از کشورهاست. هزینه‌ی خوراک، بلیت، هتل، ورودی آثار دیدنی و… بسیار برای ایرانیان مناسب است. همچنین اهالی گرجستان فرهنگی نزدیک به ما ایرانیان دارند که برای مسافران، سفر را آسان‌تر می‌کند. فراموش نکنیم که این سفر تاریخی و تفریحی هیجان‌انگیز نیاز به ویزا نیز ندارد!

تفلیس

تفلیس بزرگ‌ترین شهر و پایتخت گرجستان در قاره‌ی آسیا قرار دارد اما اهالی آن بیشتر خود را متعلق به جنوب شرق اروپا می‌دانند. این شهر در قرن پنجم میلادی، بنیان‌گذاری شده و از همان زمان به دلیل وجود چشمه‌های آبگرم فراوان به این نام خوانده‌شده است. تفلیس زمستان‌های نسبتاً سرد و تابستان‌های گرم دارد و به‌طورکلی آب‌وهوای این شهر نیمه گرمسیری و مرطوب است. این شهر از سه سو در حصار کوه‌های قفقاز قرارگرفته و در دو سوی رود کر گسترش‌یافته. این شهر از دیرباز به‌عنوان یک شهر مسیحی نشین شناخته‌شده است که اکثریت مردم آن مسیحی ارتدکس هستند؛ اما آنچه برای مسافران امکان سفر راحت را فراهم می‌کند وجود مساجد و کلیساها در کنار یکدیگر و به‌دور از تعصبات بی‌حدومرز است. ترکیب معماری کلاسیک، قرون‌وسطایی و مدرن از عوامل زیبایی این شهر در نظر گردشگران است.

باتومی

یکی از شهرهای گردشگری گرجستان و دومین شهر بزرگ آن باتومی است. شهری ساحلی در ساحل دریای سیاه. تورهای سفر به این شهر زیبا برخلاف تورهای تفلیس محدود و فقط در بعضی از ماه‌های سال برگزار می‌شود. از تهران به این شهر ساحلی پرواز مستقیم و مستقل نیز وجود دارد. مجاورت باتومی با دریای سیاه موجب بارش‌های فراوان در اکثر ماه‌های سال شده است و باتومی را به مرطوب‌ترین شهر گرجستان تبدیل کرده. آب‌وهوای مناسب این شهر، سبب پوشش گیاهی متنوع آن نیز شده است.

کوتائیسی

کوتائیسی رقیب همیشگی تفلیس برای پایتخت شدن گرجستان بوده است. امروزه اهمیت اقتصادی و بازرگانی کوتائیسی مهم‌ترین ویژگی این شهر است. البته جاذبه‌های تاریخی نیز در این شهر وجود دارد که سبب جذب گردشگر می‌شود.

روستاوی

روستاوی، چهارمین شهر بزرگ گرجستان در بیست کیلومتری جنوب شرق تفلیس قرار دارد. لازم به ذکر است که روستاوی مکان‌های تفریحی، تاریخی و گردشگری زیادی ندارد و در نتیجه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب نمی‌کند.

گوری

مهم‌ترین ویژگی شهر گوری صنعتی بودن آن است اما گوری برای علاقه‌مندان به آثار تاریخی جاذبه‌های خاص خود را دارد. مهم‌ترین جاذبه‌ی این شهر موزه‌ی استالین در شصت‌وهشت کیلومتری شمال شرقی تفلیس قرار دارد.

پوتی

پوتی، شهری بندری در ساحل دریای سیاه است. این شهر بندری در صادرات و واردات کشور گرجستان نقش پررنگی دارد. البته جذابیت این شهر نیز مانند روستاوی برای مسافران کم است.

زوگدیدی

زوگدیدی نیز مانند پوتی، ازنظر مسافت با تفلیس بسیار فاصله دارد. زوگدیدی نزدیک به دریای سیاه و در فاصله‌ی سی کیلومتری این دریا قرار دارد. این شهر نیز ازنظر تاریخی و گردشگری برای مسافران دارای اهمیت است. امروزه این شهر میزبان مهاجران بسیاری است.

به‌طورکلی تفلیس و باتومی نسبت به دیگر شهرهایی که نام‌برده شد؛ گردشگران بیشتری را جذب می‌کنند.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.