سفر به بندر عباس

سفر به بندر عباس

سفر به بندر عباس

شهر بندر عباس مرکز استان هرمزگان در جنوب ایران قرار دارد و  بزرگ ترین بندر کشور است. مقدار بسیار بالایی از ترانزیت کالا به وسیله بنادر شهید رجایی و باهنر و کلا استان هرمزگان انجام می ‌شود. شهر بندر عباس یکی از قطب های مهم تجاری و اقتصادی در کشور است که افراد زیادی برای پیدا کردن کار به این شهر مهاجرت می ‌کنند. از لحاظ موقعیت جغرافیایی شیب عمومی شهر در راستای شمال به جنوب است و ارتفاع این شهر از سطح دريا ۱۰ متر است. بندر عباس در شمال تنگه ی هرمز قرار دارد و از طرف شمال به شهرستان حاجی آباد، از طرف شرق به شهرستان ‌های میناب و رودان، از غرب به شهرستان بندر لنگه و از جنوب به خلیج فارس  و جزيره ی قشم منتهی می شود.

آب و هوای بندر عباس زیبا چطوره ؟؟؟

استان هرمزگان و شهر بندر عباس آب و هوایی گرم و مرطوب دارد از نیمه آبان تا نیمه فروردین آب ‌و هوایی مطبوع در شهر بندر عباس حاکم است. در ماه ‌های اردیبهشت و خرداد هوا خشک است و در ماه ‌های تیر تا مهر نیز هوا مرطوب است. بیش ترین دما در گرم‌ ترین روز ها ۵۲ درجه سانتی ‌گراد است و کم‌ ترین آن در سرد ترین روز ها به ۲ درجه سانتی‌ گراد می‌ رسد. متوسط بارندگی بندر عباس در حدود ۲۰۰ میلی‌ متر است.

درباره ی بندر عباس

بندر و روستای کوچکی به نام سورو، تا قبل از قرن چهارم هجری در اطراف بندر عباس فعلی وجود داشت. اين دهکده کوچک توسط پرتغالی ‌ها به منظور پياده شدن و بارگيری اجناس از خشکی انتخاب شد. خرچنگ زيادی در سواحل اين بندر زندگی می‌کرد که به همین خاطر آن را بندر کامارااو يا گامارائو يعنی بندر خرچنگ نامیدند. گامبرون نام متداولی است که احتمالا از لغت پرتغالی گامارائو گرفته شده است. در سال ۱۶۲۲ ميلادی به وسیله شاه عباس و با کمک انگلیسی‌ ها این بندر از اختیار پرتغالی‌ ها خارج شد که به افتخار این پیروزی بندر گمبرون به بندر عباس تبدیل شد. بر اساس سر شماری سال ۱۳۹۰ جمعیت بندر عباس ۴۳۵٬۷۵۱ نفر برآورد شده است. بیشتر مردم بندر عباس مسلمان و دارای مذهب شیعه یا سنی هستند. سنی ‌ها بیشتر در محله ‌های اوزی‌ ها و سورو و شغو زندگی می‌کنند. افراد از شهر ها و روستا های دیگر برای تجارت به بندر عباس مهاجرت می‌کردند زیرا این شهر دارای موقعیت تجاری مناسبی است. پس می ‌توان گفت جمعیت بندر عباس را ترکیبی از قومیت‌ های مختلف نظیر بندری‌ ها، لاری‌ ها، جهرمی‌ ها، لامردی‌ ها، بلوچ ‌ها، عرب‌ ها، لر ها، اِوَزی‌ ها، سواحلی ها تشکیل می ‌داده و امروز نیز در این بندر ترک‌ ها، فارس‌ ها، کرد ها، شمالی ‌ها ساکن هستند و قسمتی از جمعیت بندر عباس را شامل می‌ شوند. بندری زبانی است که مردم بندر عباس به وسیله آن تکلم می ‌کنند. این زبان یکی از گویش‌ های زبان فارسی است که خصوصیات فارسی کهن را زنده نگه داشته است.

جاذبه های گردشگری بندر عباس

بندر عباس شهری تاریخی بوده و شامل جاذبه ‌های تاریخی و طبیعی است. از جمله این جاذبه ‌ها می‌ توان به منطقه حفاظت شده گنو، مسجد جامع اهل سنت، آب انبار های برکه باران، مسجد ناصری، خانه احمدی، موزه آب، امام زاده شاه محمد تقی (ع)، روستای سرخون، روستای خونسرخ، روستای سیاهو، معبد هندو ها پرستش گاه بت‌ گوران چشمه آبگرم گنو، عمارت کلاه فرنگی بندر عباس، حمام گله داری، محله باستانی سورو و موزه مردم شناسی خلیج فارس  اشاره کرد.

خرید صنایع دستی و سوغاتی از شهر بندر عباس برای عزیزانمون

صنایع دستی بندر عباس، حصیر بافی، گلابتون دوزی، پارچه ‌های سوزن دوزی شده، صنایع دریایی، بادله دوزی و قالی‌ بافی از صنایع ‌دستی این شهر است. خرما، مرکبات، ارده، گوآوا و ماهی و میگو از سوغاتی‌ های بندر عباس بوده و دارای شهرت فراوان هستند.

با این اوصاف زمان سفر به بندر عباس فرا رسیده است.

برچسب ها : , , ,

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.