قوانین استرداد بلیط هواپیما چیست؟

09 اکتبر 2019 2 سال قبل دسته بندی : بیان دیدگاه

یکی از سوال ‌هایی که خریداران بلیط و مسافران زیاد می‌پرسند این است که چطور بلیط خریداری شده خود در پرواز خارجی و داخلی را کنسل کنند. در ابتدا باید توجه کنید که کنسل کردن بلیط‌ های پروازهای سیستمی با کنسل کردن بلیط هواپیما چارتر کمی تفاوت دارد. اگر بلیط خود را به صورت سیستمی تهیه کرده اید در اکثر مواقع بدون نیاز به مراجعه حضوری به دفتر آژانس گردشگری از طریق سایتی که بلیط را از آن خریده اید می‌توانید بلیط را کنسل کنید. البته داشتن حساب کاربری برای این کار نیاز است که آژانس‌ ها و سایت ‌های گوناگون باید متعهد شوند که اطلاعات حساب کاربری شما مانند رمز عبورتان را در اختیار هیچ کس قرار نمی‌دهند. سایت ‌ها باید به گونه ‌ای طراحی شده باشند که شما بدون نیاز به راهنمایی خاصی بتوانید به گزینه کنسل کردن بلیط برسید و مبلغی که هزینه کرده بودید را باز پس بگیرید. اگر بلیطی که خریداری کرده ‌اید مربوط به پروازهای چارتری است، باید بدانید که کنسل کردن فقط از طریق چارتر کننده امکان پذیر است. در این مواقع گاه چارتر کننده به هیچ وجه درخواست کنسلی شما را نمی‌پذیرد و گاه نیز در خوش بینانه ‌ترین حالت مبلغی را به عنوان جریمه دریافت می‌کند. این مبلغ میزان مشخص و ثابتی نیست.

گاهی کنسل شدن پرواز از سوی خود ایرلاین اتفاق می‌افتد و شما و مسافران دیگر در آن نقشی ندارید. در این صورت پس از آن که پیش از پرواز با تماس تلفنی به شما اطلاع دادند موظف هستند در صورت تمایل شما، کل مبلغ را پس دهند؛ یا پرواز جایگزینی را به شما پیشنهاد دهند. چارترکننده و یا ایرلاین یا شرکت مسافرتی به هیچ وجه حق تحمیل پرواز جایگزین به شما را ندارد و باید سعی کند تا پرواز جایگزین تا حد امکان هم قیمت بلیط کنسل شده خود شما و در همان زمان و روز باشد. البته توجه داشته باشید که در صورت وجود اختلاف در قیمت بلیط، مسافر باید این اختلاف قیمت را بپردازد. گاهی کنسلی پرواز، ناگهانی و بدون اطلاع قبلی از سوی خود ایرلاین اتفاق می ‌افتد. این کنسلی ‌ها معمولا به خاطر تغییر ناگهانی شرایط جوی یا نقص فنی یا چیزی از این قبیل است. در چنین شرایطی نیز آنان موظف هستند هزینه بلیط را به شما باز پس دهند. در این مواقع بهتر است تا زمان بازگشت پولتان بلیط و مدارک دیگر را نزد خود نگه دارید. در صورت وقوع هر کدام از کنسلی‌های فوق، مبلغ بلیط تا 72 ساعت بعد از کنسلی باید به حساب کاربری شما در سایتی که از آن بلیط‌ را تهیه کرده اید و یا حساب بانکی شما واریز شود.

به شما توصیه می‌کنم که هنگام خرید بلیط هواپیما از قوانین و نکات هر ایرلاینی که از آن قصد خرید دارید مطلع شوید. برای مثال آیا می‌دانید که تاخیر بیش از دو ساعت در پرواز های داخلی ایران ایر مساوی با امکان استرداد بلیط هواپیما برای شماست؟! کنسل کردن بلیط از سوی خود فرد مسافر شامل جریمه کنسلی می‌شود و در هنگام استرداد مبلغ، میزان مبلغ مربوط به کنسلی از وجه قابل پرداخت کاسته می‌شود. جریمه کنسلی ایرلاین‌های مختلف با هم متفاوت است؛ اما اگر انصراف مسافر از پرواز به دلیل تاخیر در پرواز باشد (تاخیر بیش از دو ساعت) کنسلی شامل جریمه نمی‌شود. اگر بلیط رفت و برگشت سفر خود را از دو ایرلاین متفاوت خریداری کردید و بلیط رفت از سوی خود ایرلاین کنسل شد ممکن است کنسل کردن پرواز برگشت با جریمه همراه باشد.

 

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.