راهنمای گردشگری

معرفی کامل شغل راهنمای گردشگری

26 ژوئن 2021 5 ماه قبل دسته بندی : بیان دیدگاه

شغل ایده آل شما چیست؟ آیا با نحوه ی جستجو برای یافتن شغل مورد نظر خود آشنا هستید؟ آیا با میزان درآمد و شرح وظایف آن آشنا هستید؟ آیا تخصص کافی برای اشتغال در شغل ایده آل خود را دارید؟ این سوال ها از مهم ترین سوالاتی هستند که قبل از فکر کردن به هر شغلی باید به دنبال پاسخ آن ها باشید. در این مقاله به دنبال پاسخ سوالات فوق برای شغل راهنمای گردشگری هستیم. راهنمای گردشگری کیست؟ وظایف راهنمای گردشگری چیست؟ به چه مهارت ها و تخصص هایی نیاز دارد؟ درآمد راهنمای گردشگری به چه میزان است؟ اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به شغل راهنمای گردشگری علاقه دارند تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

شغل راهنمای گردشگری

 راهنمای گردشگری کسی است که دارای تسلط و اطلاعات کامل درباره میراث طبیعی و فرهنگی هر منطقه است و از این رو قادر است این اطلاعات را به زبان قابل درک برای گردشگران توضیح دهد و یا ترجمه کند. از این نظر یک راهنمای گردشگری شخصی است که غالبا آگاهی و آشنایی ویژه ای با خصوصیات فرهنگی و اقلیمی و اجتماعی منطقه و نیز درک خاصی از مسائل، آداب و رسوم و مقررات مرتبط با این مکان ها دارد که در راهنمایی گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد. راهنمای گردشگری همراه گروه سفر می کند و در شرایط مختلف مسافران را راهنمایی و اطلاعات مورد نیاز آنها در سفر را در اختیارشان می گذارد. وظایف و حوزه کاری راهنمای گردشگری با مدیر تور متفاوت است. اما در بسیاری موارد چون مدیر تور وظایف مربوط به راهنمای گردشگری را نیز انجام می دهد، تفکیک آنها از یکدیگر کار ساده ای نیست. مدیر تور مسئولیت تور و همه مسافران آن را بر عهده دارد. او بر انجام درست کارها و برنامه های تور نظارت داشته و مسئولیت مدیریت هزینه ها و مخارج تور برعهده اوست.

 

وظایف راهنمای گردشگری عبارتند از :

 • از مهم ترین وظایف راهنمای گردشگری حضور در شروع سفر، برخورد شایسته و خوشامدگویی به مسافران و دادن اطلاعات مربوط به جزئیات سفر به آن ها می باشد.
 • دادن مشاوره به گردشگران در مسائل مختلف از جمله موارد مربوط به گذرنامه و…
 • انجام زمان بندی مناسب برای کل سفر و بازدید ها.
 • اطمینان یافتن از درست انجام شدن همه موارد سفر مانند سرویس دهی غذا، مکان استراحت و… مطابق با برنامه و انجام هماهنگی های لازم.
 • ارائه توضیحات کلی از مکان ها و محل های بازدید در سفر به مسافران.
 • راهنمایی در خصوص مواردی مانند رستوران ها، مغازه ها و مراکز خرید هر منطقه.

 

مهارت های مورد نیاز برای شغل راهنمای گردشگری:

 • داشتن اطلاعات و علاقه زیاد نسبت به جغرافیا، اماکن تاریخی و فرهنگ های مختلف.
 • ارتباط عمومی بسیار بالا برای برقرای ارتباط با تمام سنین و اقشار مختلف.
 • رفتار مودبانه و صمیمی.
 • ظاهر مناسب و آراسته.
 • مهارت مدیریت زمان و سازماندهی گروهی.
 • مدیریت مناسب هزینه و مخارج سفر.
 • صبوری و مسئولیت پذیری.
 • توانایی حفظ آرامش در شرایط اضطراری.
 • اعتماد به نفس بالا.
 • آشنایی با زبان انگلیسی.
 • آگاهی از مسائل ایمنی در سفر.
 • توان بدنی بالا.

میزان درآمد راهنمای گردشگری

درآمد راهنمای گردشگری با توجه به شرایط کاری و زمانی که برای این کار سپری می شود از نظر بسیاری از شاغلان در این صنعت مناسب است. هر چند در ایران این درآمد باید مورد تجدید نظر قرار گرفته و بالاتر باشد. چرا که نسبت به سایر کشور های بسیار پایین تر است. در کل برای بسیاری از افراد، راهنمای تور شغلی پاره وقت و در کنار شغل اصلی است. تنها تعدادی از راهنمایان تور هستند که به صورت تمام وقت کار کرده و از این راه تمام هزینه های زندگی خود را تامین می کنند.

تجربه فرصت های شغلی گردشگری با چارتکس

امروزه کسب و کارهای مبتنی بر وب برای ارائه خدمات بیشتر به مشتریان خود، به نرم افزارهای مبتنی بر وب سرویس‌ ها روی آورده اند. کسب و کارهایی مانند رزرو بلیط قطار، رزرو بلیط هواپیما، رزرو هتل و… نمونه هایی از خدماتی هستند که بر پایه وب سرویس ها در صنعت گردشگری پیاده سازی شده اند. شرکت توسعه زیر ساخت سفر، شما را در همه ی عرصه های صنعت گردشگری به صورت کاملا حرفه ای و همگام با فناوری های نوین در حوزه های گردشگری، آسایش و آرامش در محیط کار همراه با دقت عمل بالا و کاهش هزینه های نیروی انسانی و هم چنین افزایش راندمان فروش پیشه ی خود ساخته است و جغرافیای فروش شما را توسعه می دهد. در حال حاضر چارتکس با همکاری و اتصال به شبکه شرکت ‌های هوایی، ریلی، زمینی و اقامتگاه ها، علاوه بر امکانات متداول در طراحی سایت ‌های آژانس‌ های مسافرتی، امکان فروش آنلاین پرواز های چارتری و سیستمی شرکت‌ های هواپیمایی داخلی و خارجی، هتل های داخلی و خارجی از برترین تامین کنندگان داخلی و خارجی، سیستم تعریف و فروش آنلاین تور های داخلی و خارجی با کامل ترین سطوح دسترسی، اتوبوس های داخلی با اتصال به تمامی شرکت های مسافربری، قطار های داخلی و نیز برخورداری از بیمه های مسافرتی آنلاین برای آژانس های مسافرتی فراهم کرده که در نتیجه مجموع این امکانات هدف آژانس های مسافرتی در درآمد زایی را محقق خواهد ساخت. چارتکس علاوه بر زیر ساخت های مورد نیاز آژانس های مسافرتی برای فروش آنلاین، طیف وسیعی از خدمات دیجیتال را ارائه می نماید. از مهم ترین این خدمات می توان به طراحی سایت آژانس های مسافرتی اشاره کرد که بر اساس آخرین تکنولوژی های روز دنیا توسعه یافته است. شما در وب سایت اختصاصی شرکت چارتکس می توانید نسبت به ثبت اطلاعات رزومه شخصی خود اقدام نمایید و یافتن شغل مورد علاقه ی خود در حوزه گردشگری را به چارتکس بسپارید.

همکار ما شوید…

24 ساعته فروش کنید.

24 ساعته سود کنید.

با ما برند شوید

برچسب ها : , , , ,

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.