چند روش ساده برای پیشگیری و درمان پرواز زدگی یا جت لگ (Jet lag)

09 اکتبر 2019 2 سال قبل دسته بندی : بیان دیدگاه

شرکت توسعه زیر ساخت سفر در این مقاله به بررسی راهکارهای موجود برای جلوگیری از پرواززدگی می پردازد، با ما همراه باشید. مسافران اغلب در سفرهای با مدت طولانی مدت دچار جت لگ یا همان پرواز زدگی می شوند.پرواز زدگی یا جت لگ بهم ریخته ‌شدن ساعت زیستی یا همان تغییر زمان ‌بندی بدن انسان و اختلال در الگوی خواب است. این حالت معمولا پس از سفرهای طولانی و عبور از مناطق زمانی مختلف ایجاد می‌شود.آنچه دستور می‌دهد بدن انسان در چه زمانی بخوابد، در چه زمانی بیدار شود، چه موقع غذا بخورد، چه موقع فعالیت کند و…، ساعت زیستی بدن است. هنگامی که از نقطه ‌ای به نقطه دیگر کره زمین سفر می‌کنید به دلیل عبور از مناطق زمانی مختلف بدن شما از ساعت شهر مبدا پیروی می‌کند و چند روزی نیاز به زمان است تا به ساعت شهر مقصد عادت کند. البته نیاز به نگرانی نیست زیرا این اختلال دو تا سه روز بیشتر زمان نمی‌گیرد و موقت است.اختلال در خواب بارز ترین مشکلی است که پرواز زدگی به همراه دارد. بی‌خوابی، کم‌خوابی، زود بیدار شدن از خواب، از خواب پریدن و… گوشه‌ای از این مشکلات است. معضل دیگری که مسافران معمولا با آن دست و پنجه نرم می‌کنند احساس خستگی مداوم و رخوت است.تغییر خلق و خو، زود رنج شدن، مشکلات عصبی، تحریک پذیری، سردرد، سرگیجه، کاهش تمرکز، کاهش اشتها یا هر اختلال دیگری در اشتها مانند گرسنه شدن در زمان‌های غیر‌منتظره، مشکل معده، بیماری یبوست و بیماری اسهال از دیگر علائم پرواز زدگی یا جت لگ می باشد.گروهی از محققان امروزه به نتایج جدیدی در خصوص علائم و اثرات جت لگ رسیده اند. آن‌ها معتقدند پرواز زدگی بر روی اندام‌های داخلی و میکرو بیوم ها نیز اثر می‌گذارند.

بهتر است چند نکته را بدانید! 1. هر چه تعداد مناطق زمانی که در پرواز از آن‌ها عبور می‌کنید بیشتر باشد احتمال ابتلای شما به پرواز زدگی نیز بیشتر است. 2. در سفرهایی که از سوی غرب به شرق انجام می‌شوند برای مثال سفر از یک شهر آمریکایی به یک شهر اروپایی، احتمال ابتلا به پرواز زدگی نسبت به سفرهای شرق به غرب بیشتر است. 3. پرواز زدگی سالمندان نسبت به کودکان دیرتر درمان می‌شود. 4. هر چه فرد مسافر از وضعیت جسمانی بهتر و بدن سالم‌تری برخوردار باشد نیز سریع تر درمان می‌شود. 5. و در آخر، بهتر است افراد مبتلا به بیماری ‌های قلبی و ریوی و دیابت پیش از سفر به پزشک مراجعه کنند زیرا اثرات پرواز زدگی در این افراد بیشتر نمایان می‌شود.

از عوامل بروز این اتفاق می‌توان به چند مورد ذیل اشاره کرد:

فشار هوای داخل کابین که سبب کاهش اکسیژن مغز در هنگام پرواز می‌شود، نوع تغذیه و نامناسب بودن آن پیش از سفر، اضطراب و ترس، نوشیدنی‌های حاوی کافئین، نداشتن تحرک در طول پرواز، میزان کم رطوبت در کابین هواپیما که سبب کم آبی بدن می‌شود.

 1. ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین روش مبارزه با جت لگ، هماهنگ کردن تدریجی ساعت بدن (زمان خواب و زمان بیداری و زمان غذا خوردن و…) با ساعت شهر مقصد، پیش از سفر است.
 2. خوردن غذاهای سبک پیش از سفر و عدم مصرف خوراکی‌های سنگین در طول پرواز، همچنین استفاده از مواد غذایی گروه کربوهیدرات‌ها، برنج، سیب زمینی، پاستا، همبرگر و… که میل به خواب را افزایش می‌دهند برای مسافرین غرب به شرق و خوردن مواد غذایی گروه پروتئین‌ها، گوشت، ماهی، تخم مرغ و… برای مسافرین شرق به غرب بسیار مناسب است.
 3. عدم استفاده از نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند چای و قهوه که آب بدن را کاهش می‌دهند و الگوی خواب را بهم میریزند. استفاده از آب و آب میوه برای حفظ آب بدن.
 4. استراحت و خواب کوتاه به مدت 10 تا 90 دقیقه پیش از سفر.
 5. داشتن تحرک جسمانی و انجام ورزش به ویژه یوگا پیش از سفر علاوه بر کاهش ابتلا به پرواز زدگی، سبب کاهش اضطراب مسافر نیز می‌شود.
 6. استفاده از ویتامین B12 که سبب افزایش انرژی و کاهش رخوت و کسلی مسافر می‌شود. استفاده از ویتامین D که تنظیم هورمون خواب را بر عهده می‌گیرد.
 7. قدم زدن در طول پرواز، هر چند کوتاه، جریان خون را در بدن به گردش در می‌آورد و حالت سستی و خواب آلودگی را از انسان دور می‌کند.
 8. استفاده از ماسک چشم در هنگام پرواز. تاریکی سبب کنترل ساعت زیستی بدن و در نتیجه رفع سستی می‌شود.
 9. دانستن ساعت خواب در شهر مبدا و بیدار بودن و در تاریکی ماندن در طول همان ساعات در شهر مقصد.
 10. اگر مسافر برای کاری جز تفریح مانند یک ملاقات کاری و اداری مهم راهی سفر است، بهتر است دو یا سه روز زودتر به مقصد برسد تا بدنش به ساعت شهر مقصد عادت کند.
 11. در معرض نور خورشید ماندن. نور خورشید این هشدار را به بدن انسان می‌دهد که باید بیدار باشد. مسافرانی که مقصدشان غرب است بهتر است در معرض نور عصر و مسافرانی که مقصدشان شرق است بهتر است در معرض نور صبح قرار بگیرند.
 12. استفاده از لباس‌های راحت که بدن را در وضعیت جسمانی مناسبی قرار می‌دهند.
 13. هرچند تا حد امکان باید از داروهای شیمیایی دوری جست! اما اگر اختلال در خواب نظم زندگی را خیلی برهم بزند استفاده از قرص ملاتونین نیز توصیه می‌شود.

شرکت توسعه زیر ساخت سفر، بزرگترین و کامل ترین زیر ساخت گردشگری آنلاین کشور با ارائه خدمات گوناگون در زمینه گردشگری و ارائه وب سرویس و طراحی وب سایت آماده خدمت رسانی می باشد. جهت اطلاع از خدمات و تعرفه ها با ما تماس بگیرید.

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.